56_23
KÖZÖSSÉGI SZÍNHÁZI PROJEKT
Paralel Alkotócsoport – Bartók negyed – Mu színház
A 2023 őszén indult projektben 1956 történelmi emlékezetéről, különös tekintettel a kivándorlási hullámról kezdeményezünk közös gondolkodást személyes élmények alapján.
A projekt első szakaszában szakértőkkel közösen, nyílt beszélgetéseken kerestük az emlékezés útjait, februártól pedig elindult a közösségi alkotófolyamat. A kivándorlást 1956 kapcsán megtapasztaltakkal online interjúk során, az elmúlt évek kivándorlásaihoz kapcsolódókból álló csoporttal pedig személyes alkalmak során, a közösségi színház módszertanát alkalmazva dolgozzuk fel saját élményeiket kialakítva a májusi nyilvános előadás menetét.
A projekt első eseménye: Mélyi József előadása köztéri emlékezetről és emlékmű készítő workshop
A projekt második eseménye: Somlai Katalin előadása az oral history módszeréről és open mic
A projekt harmadik eseménye: Hárs Ágnes közgazdász, szociológus előadása a migrációról
Az eseményekről megjent beszámoló a Kétlámpás Blogon.
A projekt végeredménye:
KÖD ELŐTTEM
közösségi színházi előadás
Kivándorlási hullámok mindig is voltak és valószínűleg mindig is lesznek. De mi az, ami miatt ma Magyarországon valaki azon gondolkodik, hogy külföldre költözzön? És mi az, ami mégis visszatartja? Aki élt már hosszabb ideig külföldön, miért költözik vissza? És hogyan hat a legközvetlenebb kapcsolainkra, ha az egyik fél külföldre költözik?
Ilyen kérdésekről gondolkodtunk a próbafolyamat során 13 civil résztvevővel, az ő megéléseiket pedig olyan emberek történeteivel hoztuk kölcsönhatásba, akik, vagy a szüleik, 1956 környékén hagyták el az országot. Mi közünk van ilyen távolságokból egymáshoz?
Nyilvános bemutató: Mu színház, Május 26. VASÁRNAP, 19:00
ÉLETVITELSZERŰ
Kelemen Kristóf – Török Tímea – Flaszter I. Budapesti Köztéri Kortárs Művészeti Biennálé
fotó: Csoszó Gabriella
A hajléktalan emberek hangja keveset hallatszik a város történetein belül. Kelemen Kristóf és Török Tímea ezért egy olyan rendkívüli eseményt emelnek ki művükben, amely pozitív példát szolgáltat arra, hogy a lakhatási válság országos méretű figyelmet is kaphat: 1989. november 28-án az addig a pályaudvarok félreeső vonatkocsijaiban meghúzódó embereket egy új rendelet az utcára kényszerítette. A Blaha Lujza téri aluljáróban tartott sztrájkjuknak és az azt támogatóknak köszönhetően született meg Budapest ma ismert hajléktalanellátó rendszerének alapja. Az esemény egyszerre példája az önszerveződésnek és a szolidaritás cselekvésbe fordulásának, így méltó arra, hogy hangsúlyosan jelen legyen a közösségi emlékezetünkben.
Az alkotók egy efemer, performatív emlékművet valósítanak meg a Blaha Lujza téri aluljáróban, az egykori demonstráció helyszínén, hajléktalanságban érintettekkel, lakhatási szervezetek dolgozóival és aktivistáival. Alapját azok az ideális jövőképek adják, amelyeket a résztvevőkkel közösen, a backcasting jövőkutatás módszerével hoznak létre. Három alkalommal mutatják be: október 13-án, 14-én és 15-én. Az egy órás időkeretben zajló esemény arra hívja fel a figyelmet, hogy a sokszor tapasztalt apátia és kirekesztés mellett ugyanolyan erős a szolidaritás és a segítő szándék is a magyar társadalomban, és ennek kihangosítása közösségi szinten közelebb vihet a pozitív gyakorlatokhoz.
Résztvevők: Balog Gyula, Fazekas Mária, Győri Péter, Karlócai Rubina, Kiss József, Kiss Natália, Kovács Vera, Lakatosné Jutka, Mucsy Iván, Német Tibor, Puskás Panni
Együttműködő partnerek: Szikra Mozgalom, Utcáról Lakásba Egyesület, Utcajogász Egyesület, Menhely Alapítvány
Külön köszönet: Köves Alexandra, Gáspár Judit
Arculat: Kozma Dániel
Grafikus gyakornok: Szabó Viktória
Blog: flaszter-biennale.blog.hu
Bemutató: 2023. október 13-15.
A projekt a Flaszter – 1. Budapesti Köztéri Kortárs Művészeti Biennále keretében valósul meg a Budapest 150 programsorozat részeként Budapest Főváros Önkormányzata támogatásával, a BTM Budapest Galéria lebonyolításában.
Sajtó a projektről:
Akik a dombot a hátukon tartják
A balatonboglári kápolnaműterem (1970-1973) történetének vizsgálata feminista nézőpontból
Pálinkás Bence György – Török Tímea Veszprém
fotó: Simon Zsuzsi
A nézőket résztvevőként bevonó esemény a balatonboglári közel négy év mozzanatait nők elbeszélésein keresztül mutatta meg. A kápolnaműterem közegéről és korszakáról, az ott bemutatott egyes eseményekről, valamint a helyi közösség emlékeiről meséken keresztül tudhattak meg többet a résztvevők, majd maguk is közös alkotásban vehettek részt. A cél egy olyan alkalom megteremtése volt, amely, miközben mindannyiunk életében megjelenő problémákat hoz felszínre, azt is lehetővé teszi, hogy közösen gondolkozhassunk a megoldásukon.
Szövegeket írták: Elekes Dóra, Kállay Eszter, Mán-Várhegyi Réka, Jezerniczky-Klinszki Anna, Horváth Mária
Felolvas: Kiss Gabriella
Gyerekfoglalkozást tart: Zétényi Lina
Szervező: Jezerniczky-Klinszki Anna
MARCSI
NŐI OLVASÓ- ÉS ALKOTÓKÖR
Paralel Alkotócsoport – Marczibányi Téri Művelődési Központ
Neked ma mit jelent a női lét? Van olyan irodalmi alkotás, amit a nőiséggel kapcsolatban fontosnak tartasz? Kíváncsi vagy, mit gondolnak ezekről a kérdésekről mások?
Az alkalmak során egy-egy választott irodalmi alkotás által felvetett, a női léttel kapcsolatos kérdéssel foglalkozunk közösen. A résztvevőkkel játékosan keresünk a témához személyes kapcsolódásokat, saját válaszokat, egyes alkalmakon pedig magával az alkotóval is beszélgetést kezdeményezünk. A beszélgetések és játékok által felfedezett, a csoport által megfogalmazott tanulságokat az alkalmak végére változó műfajú művészeti alkotásba fordítjuk. A folyamatot egy intenzív alkotó hétvége, majd egy közösen létrehozott, a nőiséget központba állító performatív bemutató zárja júniusban.
A foglalkozásokat Török Tímea a Paralel Alkotócsoport drámainstruktora vezeti
Szakmai gyakornok: Fazekas Ella
Szakmai konzulens: Fodor Fanni a Paralel Alkotócsoport drámainstruktora
Alkalmak: kéthetente kedden 17.00-19.00 – első alkalom: 2023. március 14.
OTTHON
KÖZÖSSÉGI SZÍNHÁZI ALKOTÓFOLYAMAT ÉS ELŐADÁS
Paralel Alkotócsoport – Staféta Pályázat – Mu színház
Közösségi színházi előadás az otthon és a lakhatás fogalmainak komplex kérdéseiről, civil résztvevők saját történeteinek felhasználásával.
“…bármi is történik a nagyvilágban – bármit fedeznek fel, hoznak létre, és bármiért harcolnak körömszakadtáig – végül, így vagy úgy bekerül a házunkba” Bill Bryson: Otthon – A magánélet rövid története
A világ történéseit legtöbben otthonról követjük végig. Már persze, ha van lehetőségünk otthonnak hívni valamit. De mit is értünk ez alatt? Otthon lehetünk közösségi terekben is? Akár egy országban? És egy színházban?
A próbafolyamatra jelentkező résztvevők hasonló, a lakhatás és az otthon fogalmaival kapcsolatos kérdéseken gondolkodtak heteken át, és fejezték ki tanulságaikat különböző, a mentorált folyamat alatt elsajátított színházi formákban. Az ő történeteik, kollektív alkotásuk eredménye az előadás, mely sokféle tapasztalatuk bemutatásával egy nagyobb, a nézőket is érintő, közös történetet is elmesél.
Projektvezető drámainstruktor: Fodor Fanni, Török Tímea
Konzulens: Ébner Aletta, Pass Andrea
Drámainstruktor gyakornok: Kocsonya Zsófi
Technikai munkatárs: Lengyel Ákos
Szereplők: Balog Nóra, Csatár Eszter, Erdélyi Félix, Horváth Csilla, Kondorosy Csenge, Kovács Kata Milla, Kovács Vera, Mucsy Iván, Ránki Júlia, Szappanos Emese, Szikszai Bálint
Bemutató: 2022. december 18.
A produkció a Budapest Főváros Önkormányzata által meghirdetett Staféta program keretében valósult meg.
Támogatók: Budapest Főváros Önkormányzata, Staféta, Füge Produkció, Nemzeti Kulturális Alap
A Paralel Alkotócsoport és a MU Színház közös előadása.
Sajtó az előadásról:
VÁRNEGYED EGYKOR ÉS MOST
KÖZÖSSÉGI ALKOTÓFOLYAMAT ÉS KIÁLLÍTÁS
Paralel Alkotócsoport – Budapesti Tavaszi Fesztivál– Budapest100
A Budapest100 Várnegyedre fókuszáló rendezvénye alatt bemutatott közösségi kiállítás fotóit a Várnegyed Galéria Fortepan klubjának tagjai alkották meg egy több hetes, mentorált folyamat során.
Ki tudna jobban beszélni a Várnegyedről, mint akinek személyes kötődése van? Akinek nem kell azon aggódni, hogy hogyan lehet a területet legjobban reprezentálni, hogy milyen régi vagy új funkcióját, eredményét érdemes kiemelni. Aki csak keresi a pontos helyet, ahová randizni vitte a lányokat egykor, megpihen annál a résznél, ahol minden hagyományos esti séta közben meg szokott állni, vagy elkapja a mosolyát annak a buszvezetőnek, aki pont azzal a járattal jön, amivel beérnek a gyerek az iskolába. Millió kötődés, sokezer fejben elraktározott, személyességében fontos kép. A kiállító csoport civil tagjainak szemében a kerület utcái emlékekkel teliek, szépségekkel, vagy épp nehézségekkel, melyeket eddig csak ők élhettek meg, de melyeket egy fényképezőgéppel a kezükben az utóbbi időben már megörökíteni is igyekeztek.
A kilenc tagot néhány héttel a megnyitó előtt még csak annyi kötötte össze, hogy egy alkotócsoportba jelentkeztek, a folyamat alatt viszont megismerhették egymás történeteit, a Várhoz és a fotózáshoz való viszonyukat. Ezeken keresztül pedig, egymás segítségével végül kialakították a beszélgetések és közös alkotások mentén saját fotós projektjük koncepcióját. Sok esetben életükben először. Kemény munkájuk, és jóleső szórakozásuk, egy aktív közösség erejének és gondolkodásának eredményét mutatja be a Várnegyed egykor és most című kiállítás.
A csoport tagjai:
Bozsó Orsolya, Geiszt Miklós, Nagy Gabriella, Pál Rebeka, Pocsai Zsolt, Rákoskertiné Vargha Judit, Schwertner Janka, Sztankay Bea, Vajda Júlia
Csoportvezetők: Fodor Fanni, Szabó R. János, Török Tímea
Kiállítás megnyitó: 2022.május 13.
A program a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében a Budapest Brand közreműködésével valósul meg a Budapest100 rendezvényén
ELSŐ KERÜLETI TÖRTÉNETEK
KÖZÖSSÉGI SZÍNHÁZI ALKOTÓFOLYAMAT ÉS PERFORMANSZ
Paralel Alkotócsoport – Budavári Kulturális Nonporfit Kft– Budapesti Őszi Fesztivál
A kerület lakóinak szubjektív élményeit feldolgozó közösségi alkotóműhely eredményét egy alkalommal tárják a résztvevők az érdeklődők elé, akik így teljesen egyedi szemszögből ismerhetik meg a Várnegyedet és környékét.
Mikor sétáltál utoljára a Várban? Mi a legmeghatározóbb emléked a rakpartról? Ültél már az alagút tetején? Kire vártál a legtöbbet a Batthyány téren? Hogyan lehet terek alapján színházat csinálni? Láttál már közösségi előadást?
Az Első kerületi történetek projekt civil résztvevői az egyhónapos alkotófolyamat során saját élményeik és gondolataik mentén fedezték fel a kerület történeteit és fűzték őket alkotássá.
Az így készült rendhagyó előadást saját maguk mutatták be a Budapesti Őszi Fesztivál keretein belül a közönségnek.
Bemutató: 2021. október 09. 18.00
Közreműködők:
Dr. Apor Péter
Dr. Aporné Dr. Kincses Kovács Éva
Braczkó Zsuzsanna
Csorba Zoltánné Váry Katalin
Kőkuti Ágnes
Scipiades Ármin
Projektvezetők: Fodor Fanni, Török Tímea
NEMATALÁLKOZÁSAINK
KÖZÖSSÉGI ALKOTÓFOLYAMAT ÉS FILM
Az ÖrkényKÖZ műhely munkatársaiként vezetett alkotócsoportunk kisfilmje.
Vajon ismerheted azt, akivel sosem találkoztál? Budapest, Balmazújváros, Innsbruck, Erdőkertes, Kronberg. 5 egymástól távoli település, 7 különböző személyiség, 2 drámainstruktor, fejenként 1 monitor és egy téma: nemtalálkozásaink.
Ezen belül nemcsak a minket elválasztó kilométerekről beszéltünk, hanem az emberi élet során előforduló elcsúszásokról, döntéshelyzetekről, párhuzamokról, elérhetetlen vágyakról és határokról. Végül egy saját videókból készült film adott keretet minden megfigyelésünknek és gondolatunknak.
A Nemtalálkozásaink csoport 2020 októberétől 2021 áprilisáig dolgozott együtt az ÖrkényKÖZ KAPTÁR programjának keretében, mindvégig online.
A csoport tagjai, azaz akik a felvételeket készítették és gondolataikat megosztották:
Erdős Panna Fazekas Ella Kánvási Kornél Molnár Klára Schütz Brúnó Szepesfalvy Luca Tóth Dorka
Vágó: Szakács Eszter
Csoportvezetők: Fodor Fanni, Török Tímea