Workshop Epidauroszban

2025. június 27. és 29. között az InSite Drama jóvoltából részt vehettem az Epidauroszban megrendezésre került Acaδimia – European Teacher Academy For Creative & Inclusive Learning program workshopjain, ahol Szophoklész Antigoné című drámája kapcsán gondolkodhattunk közösen bolgár, spanyol, olasz, görög, belga és izlandi tanártársainkkal, és ismerkedhettünk pedagógiai mószertannal saját élményű tréningek, foglalkozások során. Az Epidaurosz ókori amfiteátrumában látott Antigoné előadás megtekintése mellett (rendező: Ulrich Rasche) három workshopon vettem részt. 

Az első workshop a documentary theatre elnevezésű módszer lépéseit mutatta be egy újságcikkekből, videókból álló, megtörtént eset dokumentumait tartalmazó anyag feldolgozása során. A documentary theatre-t nem tudtam a magyar nyelvben használt dokumentumszínház fogalommal azonosítani, mert nem dokumentumok színre vitele állt a munka középpontjában, hanem egy színházi elemeket alkalmazó alkotói folyamat, mely dokumentumokon alapul és szabadon felhasználhatja, valamint csak inspirációként, kiindulópontként is használhatja azokat. Az alapanyag egy két évvel ezelőtti, számos halálos áldozatot kívánó vonatbaleset körülményeit, az azt követő vizsgálatot, intézkedéseket illetve azok hiányát kínálta feldolgozásra. Az események egyik érintettje kapcsán felmerültek párhuzamok Antigoné karakterével. Az alkotómunka során számomra új folyamattal ismerkedhettem meg.

Az előadás utáni első workshopon Bethlenfalvy Ádám vezetésével (az Antigoné előadásról szóló saját élményű foglalkozás során) a színházi előadások megtekintéséhez kapcsolódó előkészítő és feldolgozó foglalkozások önálló tervezéséhez kaptunk eszköztárat. Előtérbe került a forma és a tartalom kettőssége illetve egysége, az ellentétpárok keresésének hasznossága, a megfelelő kérdések megfogalmazásának fontossága, a kérdések segítségével az előadás kinyitása, kibontása az esztétikai ítélet vagy véleménynyilvánítás helyett. A workshop második felében mi magunk kereshettünk különböző formákat, amiket ki is próbáltunk társaink segítségével. 

A harmadik workshop – szintén Bethlenfalvy Ádám vezetésével – a folyamatdrámába engedett betekintést saját élményű foglalkozáson keresztül. Az Antigoné dráma (már nem az előadás) kapcsán gondolkodtunk közösen az őrök megajánlott szerepeinek segítségével. A kiscsoportos munkákban volt páros gyakorlat, egész csoportos improvizáció, kiscsoportos jelenetkészítés, rítus, döntéshelyzetek körüljárása, vizuális alkotómunka, kreatív írás. A folyamatdrámára való reflektálás során a tanári szerepbelépés kérdéseit is érintettük, fontos kérdések merültek fel, pl. hogyan érdemes kiválasztani azt a karakert, akinek a szerepébe lépve tudjuk segíteni, irányítani a játékot, milyen státuszú szerepet érdemes felvenni, illetve milyen státusznak milyen következményei, feladatai lehetnek; mennyi teret érdemes / kell engedni a játszóknak a helyzetek kibontására. Mi magunk is kipróbálhattunk szerepbelépésekkel szerep-megajánlásokat társaink segítségével. 

Amellett, hogy hatalmas élmény volt Epidaurosz 14.000 fős ókori színházában megtekinteni az Antigoné című előadást, és hogy az előadás külön maga is nagy élmény volt, nagyon feltöltő volt számomra a különböző kultúrákból érkezett, különböző hátterű, de hasonló érdeklődésű, célú, munkakedvű, elkötelezett, nyitott, érdeklődő pedagógus kollégákkal együtt gondolkodni és játszani. A workshopok során sok, számomra hasznos kérdéssel találkoztam, növeltem drámatanári eszköztáramat új technikákkal, módszerekkel, és inspirációt kaptam a saját munkám színesítéséhez.  

Szemerédi Fanni

Hasonló bejegyzések