EXPECT_Art

EXPECT_Art projektünkben a 6-16 éves korosztály és közösségeik művészetpedagógiával való fejlesztésén és kutatásán dolgozunk.

expectart logo kisebb e1710251359348Az EXPECT_Art (EXPloring and Educating Cultural literacy Through Art) a kulturális műveltség olyan megközelítését alkalmazza, amely a kritikai pedagógia és a dekolonialitás elmélete alapján készült. Ezt egy közösségi alapú kutatási tervvel valósítjuk meg, amely művészeti alapú módszereket is tartalmaz, és a gyermekeket, tanárokat és a helyi közösség tagjait közvetlenül bevonja a kutatás résztvevőiként. A kutatási terv három, egymással összefüggő részből áll: a kutatói művészeti exploratóriumból, a közösségi alapú művészeti exploratóriumokból és a kulturális műveltségi központokból. A projektet 12 dániai, németországi, magyarországi, lengyelországi, lengyelországi, szlovéniai és spanyolországi iskolában és helyi közösségben végzett terepkutatással valósítják meg, és minden országban bevonják a kutatóintézményeket, valamint a kulturális és kreatív partnereket.

Mi is az a kritikai kulturális írástudás?

A kritikai kulturális írástudás (Critical Cultural Literacy – CCL) egy olyan oktatási keretrendszer, amely túlmutat a műveltség olyan hagyományos fogalmain, melyek jellemzően az olvasási és írási készségekre összpontosítanak. Ezen túlmenően, a kultúrára összpontosítva, kritikusan vizsgálja a kultúra mint életforma széles körű megértését, kifejezési eszközt biztosítva az egyének és a helyi közösségek számára. A helyi közösségekkel való kapcsolattartás a CCL sarokköve – az oktatási gyakorlatokat a helyi közösségek megélt tapasztalataival összekapcsolva, kulturális gyakorlataival és megnyilvánulásaival, a CCL elősegíti a relevánsabb tanulási élményt.

A kritikai kulturális írástudás magában foglalja a történelem, a hagyományok, a normák és a társadalomban való működés megértését, valamint a más kulturális közösségek tevékenységeiben való részvételi készségeket a közös élettér és a közös kultúra megteremtése mellett. Ennek a keretnek a használata elengedhetetlen a mai sokszínű és összekapcsolt világban, ahol az egyéneknek a kulturális kifejezések és a hatalom dinamikájának széles spektrumán kell eligazodniuk, és azt értelmezniük.

 

A CCL jelentősége

A CCL célja, hogy felhatalmazást ad az egyéneknek azáltal, hogy elismeri és megerősíti eszközeiket és tudásukat, hogy kritikusan elemezzék és használják a kulturális gyakorlatokat. A marginalizált hangok és nézőpontok bevonására összpontosít, hangsúlyozva a domináns európai és nemzeti kulturális narratívák megértésének és megkérdőjelezésének szükségességét. A kritikai gondolkodás és a kulturális tudatosság előmozdításával a CCL elősegíti a társadalmi igazságosságot és a demokratikus részvételt, arra ösztönzi a tanulókat, hogy aktív, elkötelezett állampolgárokká váljanak.

 

Kulcsfogalmak a CCL-ben

  • Elköteleződés a marginalizált kultúrák iránt: a CCL magában foglalja a marginalizált csoportok kulturális hozzájárulásának és gyakorlatának elismerését és értékelését, beleértve azokat is, amelyeket a dekoloniális perspektívák befolyásolnak.
  • A hatalmi struktúrák kritikai elemzése: ösztönzi a kulturális és művészeti alkotások létrejöttét és terjesztését, melyek meghatározóak lehetnek az erőviszonyok megkérdőjelezésére és elemzésére, kihívást jelentenek a status quo számára, hogy alternatív utakat fedezzenek fel a társadalmi és egyéni fejlődés számára.
  • Többszörös írástudás: a CCL túlmutat a nyomtatott médián, és magában foglalja a kulturális és művészeti kifejezések különféle formáit, például a vizuális, elektronikus és előadóművészetet. Ez a megközelítés segít demokratizálni a kulturális termelést, és elismeri azt a sokszínű nyelvi, társadalmi, gazdasági, művészeti és kulturális tőkét, amelyet a tanulók hoznak oktatási tapasztalataikba.
  • Emancipációs oktatás: A CCL végső célja olyan emancipációs oktatási tapasztalat biztosítása, amely felhatalmazza az egyéneket és a közösségeket a társadalmi változások és az igazságosság támogatására. Ösztönzi az oktatás reflektív és önkritikus megközelítését, biztosítva, hogy mind a pedagógusok, mind a tanulók tisztában legyenek az interakcióikban rejlő hatalmi struktúrákkal.

 

Elkötelezettségünk

Az EXPECT_Art célja a CCL integrálása az oktatási gyakorlatokba, forrásokat és támogatást biztosítva az oktatóknak és a tanulóknak, hogy részt vegyenek ebben az átalakuló megközelítésben. Hiszünk abban, hogy a kritikai kulturális műveltség előmozdításával hozzájárulhatunk egy befogadóbb, egyenlőbb és igazságosabb társadalomhoz.

Az EXPECT_Art csapata

Örömmel mutatjuk be az EXPECT_Art projektben együtt dolgozó, sokszínű csapatot. Minden intézmény egyedülálló szakértelmet és elkötelezettséget hoz a kritikai kulturális műveltség előmozdítása érdekében a művészeti oktatáson keresztül. Üdvözletünket küldjük Dániából, Németországból, Magyarországról, Lengyelországból, Spanyolországból és Szlovéniából.

Partnerek:

      • Syddansk Universitet, Dánia
      • Aalborg Universitet, Dánia
      • University College Absalon, Dánia
      • Science and Research Centre Koper, Szlovénia
      • University of Barcelona, Spanyolország
      • University of Kaiserslautern-Landau, Németország
      • University of Wroclaw, Lengyelország
      • Társadalomtudományi Kutatóközpont, Magyarország
      • Institut for Bornekultur, Dánia
      • Portret, Szlovénia
      • E://ART, Spanyolország
      • Kinemathek Karlsruhe, Németország
      • Wroclaw Institute of Culture, WIK, Lengyelország
      • Insite Drama, Magyarország

Hírleveleink:

  1. hírlevél
  2. hírlevél
  3. hírlevél

 

Weboldal: https://www.expectart.eu/hu/